Stropy drewniane mają długą historię w budownictwie. Są popularnym wyborem ze względu na estetyczny wygląd i naturalne właściwości izolacyjne drewna, a także jego ekologiczny charakter. Drewno, będące surowcem odnawialnym, coraz częściej jest stosowane w nowoczesnym budownictwie, które stawia na rozwiązania proekologiczne i zrównoważony rozwój. W tym artykule przyjrzymy się bliżej konstrukcji stropów drewnianych, ich wadom oraz zaletom, by pomóc inwestorom, architektom i budowniczym w świadomym wyborze odpowiedniego rozwiązania.
Continue Reading →Jak zrobić daszek nad drzwiami wejściowymi
Daszek nad drzwiami wejściowymi to praktyczny i estetyczny element architektury domu, który spełnia wiele istotnych funkcji. Przede wszystkim chroni przed deszczem, śniegiem i wiatrem, tworząc osłonę dla osób wchodzących oraz dla samych drzwi, które są mniej narażone na wpływ czynników atmosferycznych. Daszek może również podkreślić charakter elewacji, nadając jej indywidualny styl.
Continue Reading →Skalniak – projekt ogródka skalnego
Ogród skalny, popularnie zwany skalniakiem, to efektowny element krajobrazu, który może wzbogacić każdy przydomowy ogród. Jego unikalny charakter wprowadza naturalny klimat górskiej scenerii, a odpowiednio zaprojektowany skalniak jest ozdobą przez cały rok. Stworzenie skalniaka wymaga jednak nieco wiedzy, wyobraźni i planowania, aby końcowy efekt nie tylko był estetyczny, ale także trwały i spójny z otoczeniem.
Continue Reading →Adaptacja gotowego projektu domu
Adaptacja projektu gotowego domu do działki powinna zakładać najważniejsze – dostosowanie projektu do lokalnych warunków gruntowych oraz oczekiwań i potrzeb przyszłych mieszkańców. Ponadto adaptacja projektu musi odbyć się przy uwzględnieniu Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunków Zabudowy. Na czym polega adaptacja gotowego projektu domu i jakie są jej kluczowe aspekty?
Continue Reading →Jak wybrać idealny projekt domu na wąską działkę?
Niestandardowe wymiary działek dostępnych na rynku stanowią wyzwanie dla wielu inwestorów i projektantów. Ten z reguły trudny w teorii temat usytuowania domu na np. wąskiej działce, w praktyce okazuje się zarazem dość intrygujący. Poprzez wprowadzenie ciekawych i czasem innowacyjnych rozwiązań, projekty wąskich domów stają się coraz bardziej popularne.
Continue Reading →Izolacja fundamentów – jak prawidłowo izolować fundament?
Podstawą konstrukcji podczas budowy domu są fundamenty. Wyłącznie ich solidne wykonanie zapewnia trwałość i bezpieczeństwo budynku. Aby zapewnić im możliwie jak najlepsze zabezpieczenie należy wykonać izolacje fundamentu. A tylko prawidłowo wykonana izolacja fundamentów krok po kroku gwarantuje pełne powodzenie naszej inwestycji, jaką jest budowa domu.
Continue Reading →Suterena – co to jest i czym się różni od piwnicy?
Dość często na polskim rynku ogłoszeniowym znaleźć można suterenę na wynajem. To niezrozumiałe przez wielu pojęcie nie zawsze odbierane jest prawidłowo. Co to jest suterena, jak można ją zaadaptować i czym różni się od piwnicy?
Continue Reading →Co to jest ława fundamentowa i jak ją zrobić?
Jednym z pierwszych kluczowych zagadnień, które musi rozważyć inwestor jest wybór fundamentów, a dokładniej sposobu ich posadowienia. Bowiem fundamenty to podstawa każdego budynku. To dzięki nim zapewniona zostaje solidność i nienaruszalność całej konstrukcji budynku. Obok płyt fundamentowych, stóp fundamentowych czy pali fundamentowych i studni fundamentowych, prym w budownictwie od wielu lat wiodą łatwy fundamentowe.
Continue Reading →Mapa zasadnicza – czym jest, ile kosztuje i gdzie uzyskać mapę zasadniczą działki?
Jednym z najważniejszych opracowań geodezyjno-kartograficznych znajdujących się w państwowych zbiorach danych jest mapa zasadnicza. Ten niezwykle ważny dokument może się okazać niezbędny w przypadku procesu inwestycyjnego, takiego jak np. budowa domu. Czym jest mapa zasadnicza, ile kosztuje jej uzyskanie i co najważniejsze, gdzie możemy ją otrzymać – przyjrzyjmy się bliżej.
Continue Reading →Powierzchnia użytkowa – co to jest i jak ją obliczyć?
Powierzchnia użytkowa budynku jest istotnym pojęciem, zarówno w prawie budowlanym, jak i podatkowym. To kluczowy aspekt dla właścicieli nieruchomości oraz organów administracji, ponieważ pozwala wyznaczyć opłaty i naliczać podatek. Sprawdźmy, czym jest powierzchnia użytkowa i jak jest obliczana.
Continue Reading →