Mapa zasadnicza – czym jest, ile kosztuje i gdzie uzyskać mapę zasadniczą działki?

Jednym z najważniejszych opracowań geodezyjno-kartograficznych znajdujących się w państwowych zbiorach danych jest mapa zasadnicza. Ten niezwykle ważny dokument może się okazać niezbędny w przypadku procesu inwestycyjnego, takiego jak np. budowa domu. Czym jest mapa zasadnicza, ile kosztuje jej uzyskanie i co najważniejsze, gdzie możemy ją otrzymać – przyjrzyjmy się bliżej.

Pojęcie mapy zasadniczej zostało zawarte w art. 2 pkt. 7 Ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne. Mapa zasadnicza, zwana inaczej Podstawową Mapą Kraju to wielkoskalowe opracowanie kartograficzne, zawierające informacje o przestrzennym usytuowaniu: punktów osnowy geodezyjnej, działek ewidencyjnych, budynków, konturów użytków gruntowych, konturów klasyfikacyjnych, sieci uzbrojenia terenu, budowli i urządzeń budowlanych oraz innych obiektów topograficznych, a także wybrane informacje opisowe dotyczące tych obiektów.

Innymi słowy, mapa zasadnicza, będąca własnością państwa, należąca do Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego, opracowana dla terenu całej Polski, zawiera najważniejszego informacje odnośnie:

– rozmieszczenia gruntów,

– rozmieszczenia budynków,

– rozmieszczenia dróg i innych obiektów,

– sieci uzbrojenia terenu.

Mapę zasadniczą zaczęto prowadzić w formie cyfrowej na podstawie Rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 2 listopada 2015 r. w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej. Dziś aktualna mapa zasadnicza określona jest Rozporządzeniem Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z 23 lipca 2021 r. w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej. Wszelkie informacje przedstawione na mapie zasadniczej online otrzymywane są z różnych źródeł, takich jak państwowe rejestry granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych, z ewidencji sieci uzbrojenia, z ewidencji gruntów i budynków, z bazy danych topograficznych, czy bazy osnów geodezyjnych oraz wyników prac terenowych geodetów wprowadzonych do zasobu geodezyjnego.

Do jakich celów wykorzystywana jest mapa zasadnicza?

Do najważniejszych celów wykorzystywania mapy zasadniczej należą te związane ze wstępnym procesem przygotowania inwestycji budowy, takie jak:

– wnioskowanie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy,

– w przypadku wstępnego projektowania przyłączy,

– przy wykonywaniu czynności geodezyjnych związanych z rozgraniczeniem, podziałem lub wznowieniem granic nieruchomości,

– a także do celów informacyjnych (wycena, sprzedaż nieruchomości).

Gdzie szukać mapy zasadniczej?

Internetowa mapa zasadnicza dostępna jest w sieci na portalu Geoportal.gov.pl – mapy działek. Dostępna do wydrukowania w formacie A4 bądź większym, prezentuje konkretną działkę wraz z jej otoczeniem. Kopie mapy zasadniczej inwestorzy mogą uzyskać we właciwym starostwie powiatowym. Mapa zasadnicza działki składa się z części informacyjnej i właściwej. W pierwszej części oprócz pierwszej nazwy mapy i jej skali podaje się województwo, powiat, jednostkę ewidencyjną, obręb, numer działki. Każda mapa zasadnicza działki opatrzona zostaje pieczęcią potwierdzającą zgodność mapy z treścią materiałów z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego na dzień jej wydania.

W części drugiej tj. właściwej (zwanej również kartograficzną) przedstawione są granice działek z jej numerami, obrysy budynków z określeniami, ilość kondygnacji i numeru administracyjnego, o ile zostały nadane. Dodatkowo widać sieci uzbrojenia terenu, parametry techniczne w przypadku mediów podziemnych, a dla sieci napowietrznych – słupy tych sieci i kierunki przebiegu instalacji. Ponadto na mapie zasadniczej znajdziemy utwardzone części działek, dojazdy lub miejsca parkingowe. Aby móc jak najlepiej zrozumieć mapę zasadniczą, warto skorzystać z dostępnej na wydruku legendy, opisującej podstawowe symbole na mapie. Ponadto rozporządzenia dostępne w internecie pozwoli jeszcze lepiej zrozumieć wszystkie niejasne symbole zawarte na mapie zasadniczej.

Dostępne skale mapy zasadniczej

Aktualnie mapa zasadnicza dostępna jest w czterech różnych skalach, w zależności od zurbanizowania oraz zainwestowania obszaru:

– skala 1:500 – mapa dla terenów o znacznym obecnym lub przewidywanym zainwestowaniu,

– skala 1:1000 – mapa dla terenów małych miast, aglomeracji miejskich i przemysłowych oraz terenów osiedlowych wsi będących siedzibami gmin,

– skala 1:2000 – mapa dla pozostałych zwartych terenów osiedlowych, terenów rolnych o drobnej, nieregularnej szachownicy stanu wkładania oraz większych zwartych obszarów rolnych i leśnych na terenach miast,

– skala 1:5000 – mapa dla terenów o rozproszonej zabudowanie wiejskiej oraz gruntów rolnych i leśnych na obszarach pozamiejskich.

Ile kosztuje mapa zasadnicza?

Koszt mapy zasadniczej może być różny i uzależniony od aktualnych stawek opłat za udostępnianie materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. W przypadku mapy zasadniczej działki w wersji rastrowej zapłacimy najczęściej kilkanaście zł. Najdroższą obecnie wersją mapy jest ta w formacie A0 – 155 zł.

Mapa sytuacyjna nieruchomości mapa katastralna (ewidencyjna)

W ramach przedsięwzięć budowlanych możemy spotkać się także w tymi dwoma rodzajami map. Mapa sytuacyjna nieruchomości jest kopią mapy zasadniczej, w nieco węższym zakresie. Pokazuje ona bowiem aktualne informacje o przestrzennym rozmieszczeniu obiektów ogólnogeofgraficznych oraz elementów ewidencji gruntów i budynków, a także sieci uzbrojenia terenu: nadziemnych, naziemnych i podziemnych. O zakreśleniu do mapy katastralnej inwestorzy mogą usłyszeć w przypadku mapy ewidencyjnej. W odróżnieniu od mapy zasadniczej mapa ewidencyjna zawiera mniej informacji (brak sieci uzbrojenia terenu, urządzeń budowalnych, obiektów topograficznych). Mapa ewidencyjna jest uważana za bardziej przejrzystą.

Aby móc uzyskać mapę zasadniczą działki należy złożyć stosowany wniosek o udostępnienie materiałów z powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz wnieść opłatę (można to zrobić online). Czas oczekiwania na mapę zasadniczą do celów projektowych – od ręki.

Dodaj komentarz

Post Navigation