Choć coraz bardziej cenimy prywatność, ciszę i spokój, szeroko otwieramy drzwi, gdy puka do nich natura. Oby tylko nie zaglądała do garażu…
Jakie są dzisiejsze domy jednorodzinne? To mieszanka sprawdzonych rozwiązań, zupełnie nowych trendów i powracających upodobań. We współczesnych trendach funkcjonalność spotyka się z oszczędnością, wnętrze z najbliższym otoczeniem, a samochodowe spaliny z troską o środowisko.
Zajrzyjmy do środka i zobaczmy, jakie rozwiązania projektowe szykują dla nas inwestorzy.
Bez pięter – bez barier
Już od kilku lat w budownictwie jednorodzinnym dominują domy parterowe z użytkowym poddaszem. Dawno zapomnieliśmy o dużych, wielopiętrowych konstrukcjach dla kilku pokoleń. Dziś wolimy raczej dobrze zagospodarowany i przestronny parter, który nie będzie tworzył przeszkód dla osób starszych i dzieci. Na takiej przestrzeni rodziny mogą żyć wygodniej, łatwiej się komunikować i wzmacniać więzi.
Domy parterowe to rozwiązanie nie tylko bardziej funkcjonalne, ale również tańsze i znacznie skracające czas budowy. Pamiętajmy, że gdy budżet znów będzie gotowy na większą inwestycję, zawsze można zdecydować się na rozbudowę poddasza.
Skoro jesteśmy już przy finansach, warto wspomnieć także o rozmiarach współczesnych domów jednorodzinnych. Ogromną popularnością cieszą się niewielkie budynki, o powierzchni od 120 do 150 mkw. Ma to związek nie tylko z ceną i realiami ekonomicznymi (coraz wyższymi marżami kredytów i wymaganymi przez banki wkładami własnymi), ale również z naciskiem na bardziej praktyczne życie. Mniejszy dom to w końcu mniejsze rachunki za ogrzewanie i… szybsze sprzątanie!
Natura wchodzi do domu
Opracowując projekt domu, kładziemy spory nacisk na elementy naturalne. To już nie tylko drewno czy kamień na elewacji, ale również takie rozwiązania, jak zielony dach czy zdobiące wnętrze zielone ściany. Coraz częściej zaciera się zresztą granica między tym co w środku, a tym, co na zewnątrz – salon płynnie przechodzi w ogród dzięki licznym przeszkleniom i zastosowanym materiałom (np. betonowi architektonicznemu, który zdobi już nie tylko wnętrza naszych domów). Dzięki temu w domu panuje naturalne światło, które poprawia samopoczucie domowników i nadaje pomieszczeniom lekkości.
Większa rola elementów naturalnych to także większa świadomość ekologiczna i wdrażanie przyjaznych dla środowiska rozwiązań. Właśnie dlatego w domach jednorodzinnych coraz częściej można znaleźć alternatywne źródła energii, takie jak panele słoneczne czy pompy ciepła. Same budynki są też bardziej energooszczędne – znacznie lepiej utrzymują ciepło w środku i zapewniają dobrą izolację.
Prywatność i eskapizm
Coraz rzadziej decydujemy się na domy zaprojektowane na otwartym planie, ponownie kierując się w stronę wyraźnie oddzielonych pomieszczeń, pełniących konkretne funkcje. Powoli standardem stają się nie tylko pomieszczenia gospodarcze, ale również budowane przy kuchniach spiżarnie.
Zmęczeni informacyjnym szumem i pędzącym rytmem dnia, szukamy miejsca, gdzie można zaczerpnąć nieco ciszy i spokoju. W domach coraz częściej pojawiają się zatem pomieszczenia, które to umożliwiają – domowe biblioteczki i czytelnie oraz pokoje gier stanowią oazę, w której możemy choć na chwilę odpocząć i oddać się wyciszającym rozrywkom.
Do domów jednorodzinnych dotarł również silnie rozwijający się trend pracy w domu. Architekci proszeni są o zaprojektowanie gabinetu, w którym bez zdejmowania kapci można rzucić się w wir pracy.
Co się nie zmienia?
Nieodłącznym elementem bryły domu jednorodzinnego wciąż jest garaż, najczęściej z miejscem na dwa samochody. Opieramy się takim rozwiązaniom jak nowoczesne wiaty, stawiając na połączoną z resztą domu częścią użytkową, w której można przechowywać zbędne graty czy niezbędne narzędzia. Nawet mimo bardziej ekologicznego podejścia domowników i inwestorów, minie jeszcze sporo czasu nim na dobre pożegnamy się z czterema kółkami. Niestety, słabo skomunikowane działki położone na obrzeżach miast sprawiają, że dojazd do pracy oznacza chwycenie za kierownicę.
Dominującym trendem pozostają również skośne dachy. Choć deweloperzy coraz częściej proponują prostsze i tańsze w budowie płaskie konstrukcje, na których można urządzić np. efektowny taras, wymóg spadzistych dachów wciąż widnieje w wielu gminnych planach zagospodarowania przestrzennego. Tradycyjne rozwiązanie wzbogacamy jednak nowoczesnym wykończeniem, układając na dachu płaskie dachówki w stonowanych, ciemnoszarych barwach.
Autorem gościnnego wpisu jest Jan Stulin, redaktor bloga www.morizon.pl/blog/, zawsze na tropie świadomej społecznie architektury.