Typowy czy indywidualny cz.1/3

Decyzja została podjęta – budujemy dom jednorodzinny.

Przed nami długa droga, u której końca czeka wielka nagroda. A o tym co nią będzie, decyduje pierwszy krok – projekt. Właściwie jest to już krok drugi, ale zakładamy że zakup działki już za nami.

Nikt nie zna lepiej oczekiwać inwestora niż on sam. Niezależnie zatem czy zdecydujemy się na projekt gotowy, czy zlecimy jego indywidualne opracowanie, program funkcjonalny w obu przypadkach będzie co najmniej zbliżony. Na tym etapie pojawia się częsty dylemat, jaki stoi przed inwestorem: projekt typowy, czy zaprojektowany indywidualnie? Ale zamiast pytać „który” wybrać, my pytamy „kiedy” wybrać jeden z nich.

Zaczniemy od kwestii czasu, jaki przeznaczony może być na wybór projektu oraz budowę. Jeśli mamy go dużo, warto rozważyć zatrudnienie architekta. Kiedy chcemy się sprawniej zorganizować, wówczas projekt gotowy jest dobrym rozwiązaniem.

Współpraca z architektem może oczywiście być bardzo sprawna, ale istnieje ryzyko wydłużenia się czasu pracy projektanta. Ustalanie koncepcji, zmiany koncepcji, ustalanie terminów spotkań, zmiany terminów spotkań, negocjacje, debaty – to często zajmuje długie tygodnie. A jeżeli znalezienie wspólnego języka z architektem po prostu nam nie idzie, być może będziemy musieli poszukiwać kogoś nowego…

W przypadku projektu gotowego, mimo, że oferta rynku jest olbrzymia, sprawne wyszukiwarki projektów potrafią skutecznie zawęzić obszar poszukiwań. Pozostaje znaleźć wspólny czas, aby przeanalizować i wybrać najbardziej odpowiadający nam projekt. Zazwyczaj czas przygotowania i kompletowania projektu nie przekracza tygodnia i przesyłka z dokumentacją trafia w nasze ręce. Pozostaje jeszcze adaptacja projektu i można rozpocząć drogę do uzyskania pozwolenia.

Poza czasem, dla inwestora istotne są koszty. Zacznijmy od najważniejszego – kosztu realizacji. Gotowy projekt, przynajmniej szacunkowo, określa wydatki z jakimi trzeba się liczyć podejmując się budowy. Dodatkowo, jeśli mamy do czynienia z projektem popularnym – można zweryfikować kosztorys, porównując go z rzeczywistymi kosztami już wybudowanych według tego projektu domów. Indywidualnie zaprojektowany dom, może okazać się pod tym względem niespodzianką i zdarza się, że przyjęte przez projektanta rozwiązania są podczas budowy zamieniane na tańsze, co brutalnie weryfikuje nasze wyobrażenia o projekcie, a i dla autora jest gorzkim doświadczeniem.

Comments are closed.

Post Navigation