Zakup działki – klucz do sukcesu
Ponad dwa lata temu, została zakupiona działka pod inwestycję, początkowo nie z myślą o realizacji E-domu Modelowego. Działka jest zlokalizowana na obszarze NATURA 2000 oraz jest objęta ochroną konserwatorską układu urbanistycznego, co z góry narzuciło konieczność uzyskania pozwolenia na budowę, a nie uzyskania zgłoszenia. Na szczęście, jak przeczytacie w naszych wcześniejszych wpisach https://www.e-domy.pl/blog/budowa-domu-jednorodzinnego-pozwolenie-czy-zgloszenie/, jesteśmy akurat zwolennikami takiego rozwiązania.
I w końcu podjęliśmy decyzję!
Dom powstanie na tej malowniczej działce na skarpie z zapierającym dech widokiem na jezioro! Zanim jednak do tego dojdzie czeka nas trud na placu budowy.
Jak wcześniej pisaliśmy zdecydowaliśmy się na realizację prostego projektu domu z poddaszem użytkowym, z dachem dwuspadowym, bez lukarn, o powierzchni użytkowej ok. 115m2. Wydaje się, że jest to najbardziej optymalny kształt domu oraz odpowiednia wielkość, zbliżona do wielkości dużego mieszkania w bloku. Domy z poddaszem użytkowym są też wg naszych kosztorysów domami najbardziej optymalnymi, jeśli chodzi o koszty budowy. Specjalnie dla tej inwestycji opracowaliśmy nowy projekt typowy, nazwany później numerem E-221.
Poznajcie zatem historię budowy jednego z naszych projektów, jako E-DOMU MODELOWEGO.
Dom powstaje na działce ze spadkiem i uskokiem w postaci skarpy. Aby dobrze wykorzystać teren dom wpisany został w profil terenu i otrzymał dodatkową kondygnację, częściowego podpiwniczenia. W związku z tym wykop musiał powstać na dwóch poziomach. Dzięki bardzo dobrym warunkom gruntowym nie było to wyzwanie dla operatora koparki.
Wykonanie takiego wykopu to konieczność usunięcia i przede wszystkim zagospodarowania sporej ilości mas ziemi. Istotnym zagadnieniem do rozwiązania jest miejsce gromadzenia ziemi z wykopu. Najlepiej, jeśli jest to własna działka. Przeniesienie ziemi na inną działkę będzie wiązało się z uzyskaniem odpowiedniego zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów! Ta część mas ziemnych wydobytych w trakcie robót budowlanych, nie wykorzystana do celów budowlanych w stanie naturalnym na terenie, na którym została wydobyta, w świetle przepisów traktowana jest jako odpad. Zdarza się, tak jak w naszym przypadku, że masy ziemne zgromadzić można tymczasowo na przyległej działce drogowej. Tu konieczne będzie uprzednie uzyskanie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego i wniesienie związanej z tym opłaty. Wysokość opłaty jest uzależniona od odległości od jezdni, oraz od klasy drogi, obecnego zagospodarowania pasa. W naszym przypadku opłata wyniosła 0,40gr za 1m2, za dzień zajęcia pasa.
W przypadku domu posiadającego zagłębioną część kondygnacji, która dodatkowo jest przesunięta względem ścian parteru, szczególnej uwagi wymagają fundamenty. Posadowienie domu na dwóch poziomach wymaga wykonania ław schodkowych, łączących oba poziomy. Ława schodkowa powinna przebiegać pod kątem 30°. Ze względu na warunki gruntowe oraz to, że dom wpuszczony będzie w skarpę na dwóch poziomach, wykop pod fundamenty jest nietypowy. Grunt w tym przypadku został odsłonięty do poziomu spodu ław po całym obrysie budynku. Piaszczysty grunt po prostu obsypywał się uniemożliwiając wykonanie liniowego wykopu pod fundament. Na tak wykonanym wykopie ustawione zostały szalunki drewniane.