Wykop został wykonany i kolejnym etapem jest wykonanie posadowienia budynku.
I jest to etap niezwykle istotny!
Rolą fundamentu jest przekazanie na grunt wszystkich działających na dom obciążeń (ciężaru własnego, obciążeń użytkowych, obciążenia wiatrem i śniegiem), w taki sposób aby nie przekroczyć nośności podłoża i wytrzymałości materiałów. Powinien zapewnić równomierne i minimalne osiadanie oraz stateczność konstrukcji, a także zabezpieczyć obiekt przed zawilgoceniem. Tak ważny element budynku powinien być uważnie zaprojektowany przez konstruktora z odpowiednimi uprawnieniami. Szczęśliwie w przypadku domu jednorodzinnego przeważnie daje się uniknąć niespodzianek i koniecznych korekt projektu, które zazwyczaj pojawiają się w przypadku skomplikowanych, wielkokubaturowych obiektów.
Aby zaprojektować prawidłowo fundament konstruktor powinien poznać uwarunkowania, które wynikają ze struktury opracowanego budynku, przyjętych obciążeń, rodzaju gruntu znajdującego się na działce, głębokości przemarzania gruntu w danej lokalizacji oraz wysokości i agresywności wody gruntowej. Wpływ na rozwiązania techniczne ma także zagłębienie fundamentów budynków znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie, ale w naszym przypadku nie mamy z tym do czynienia.
Domy jednorodzinne w zdecydowanej większości posadowione są na tzw. fundamentach bezpośrednich, to znaczy takich, które przekazują obciążenia od razy na warstwę gruntu o wystarczającej nośności. Ze względu na optymalizację kosztów i komplikacji robót są to zazwyczaj stopy i ławy fundamentowe, rzadziej płyty, a w wyjątkowych przypadkach ruszty.
Jak wspominaliśmy w ostatnim opisie na blogu, budynek modelowy wg projektu E-221 posadowiony jest na dwóch poziomach. Komplikuje to nieco wykonanie fundamentów, ponieważ ława pod częścią podpiwniczoną połączona będzie z posadowieniem parteru (poziom 0) za pomocą ławy schodkowej. Wymaga to odpowiedniego uformowania podłoża i szalowania. Grunt znajdujący się na działce jest sypki, przepuszczalny i ma dobrą nośność. Ze względu na rodzaj gruntów i kształt fundamentu zdecydowaliśmy się na wykonanie szalunków z desek. W przypadku gruntu spoistego i budynku na jednym poziomie możliwe jest wykonanie ławy bezpośrednio w wykopach. Obniża to koszty wykonania szalunku, ale wymaga wykonania precyzyjnego wykopu i dokładnego ułożenia folii hydroizolacyjnej.
Nasz szalunek wykonany jest ręcznie z desek.
Stosuje się do tego deski sosnowe grubości 2,5-3,2 cm. Jest to metoda najbardziej popularna i mało kosztowna. Nie jest oczywiście jedyne rozwiązanie. Do fundamentowania można użyć także szalunków z płyt osb/3, płyt MFP, laminowanej sklejki, blach, czy wynajmowanych szalunków wielokrotnego użytku. Ciekawym rozwiązaniem są lekkie, gotowe formy z folii na stalowym ruszcie, lub tracony szalunek z twardego styropianu, który dodatkowo izoluje ławę termicznie.
Nasze deski stabilizowane są najprostszymi palikami drewnianymi, warto jednak wiedzieć że podparcie ścianek może być w bardziej skomplikowanej formie drewnianych przypór.