Wykonywanie stropu żelbetowego

IMG_3805

Zbrojenie – na czym polega i jakie są jego rodzaje

Zbrojenie stropu to jedna z podstawowych i zarazem najważniejszych prac budowlanych, bez których niemożliwa jest kontynuacja kolejnych prac związanych z powstawaniem domu. Niemalże wszystkie projekty domów nowoczesnych z naszej kolekcji posiadają stropy żelbetowe.

Kilka słów ogólnych dot. zbrojenia.

Zbrojenie elementów na budowie można przyrównać do tworzenia szkieletu, na którym powstanie silne, ale jednocześnie delikatna struktura. Zbrojenie to nic innego jak umieszczenie w betonie konstrukcyjnym elementów takich jak stalowe pręty lub siatki, w celu zwiększenia jego wytrzymałości na rozciąganie. Sam beton będący materiałem trwałym jest również dość kruchy i słabo odporny mechanicznie na rozciąganie, stąd wymagane jego wzmocnienie poprzez zbrojenie.

Co zbroimy?

Wzmocnienie konstrukcji budynku w określonych miejscach jest niezbędne z uwagi na wspomniany wcześniej charakter betonu. Zbrojenie budynku mające za zadanie ochronę betonu przed zniszczeniami, głównie pęknięciami, zwiększa wytrzymałość nie tylko fundamentów, ale i stropów, słupów oraz belek. W budynkach murowanych zbrojenie jest niezbędne w wieńcach stropowych, nadprożach okiennych (szczególnie w oknach narożnych) i drzwiowych oraz ławach fundamentowych. Zbrojeniu podlegają również balkony, tarasy, schody oraz podjazdy.

Tak ważna czynność, jaką jest zbrojenie, jest dokładnie określona w projekcie konstrukcyjnym domu. Wszystkie wytyczne, takie jak klasa i gatunek stali do zbrojenia, długość i średnice potrzebnych prętów, należy znaleźć się w dokumentacji.

Zbrojenie stropu żelebetowego

Rodzaje zbrojenia: nośne i uzupełniające

Generalnie zbrojenia budowlane można podzielić na dwie grupy: zbrojenia nośne i uzupełniające.

  • Zbrojenie nośne, będące podstawowym typem zbrojeń, wymaga sporej precyzji podczas projektowania, głównie z uwagi na uwzględnienie obciążeń, na które narażona może zostać dana konstrukcja. Zbrojenia nośna wykonuje się w ścianach nośnych, ławach fundamentowych oraz przy konstrukcji stropów.
  • Zbrojenie uzupełniające, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie wzmocnienie zbrojenia nośnego. Ten typ zbrojenia nie występuje samodzielnie, przy czym montaż, niezależnie od rodzaju, wykonywany jest bardzo podobnie (zbrojenie w deskowaniu bądź w szkielecie zbrojeniowym).
Tak szalujemy otwory w stropie

 

Klasa i gatunki stali

Materiałem wykorzystywanym podczas zbrojeń budowlanych jest stal zbrojeniowa o różnej specyfikacji, różniąca się parametrami wytrzymałościowymi. Zastosowanie stali zbrojeniowej w danej konstrukcji winno być określone w projekcie (jej klasa wskazująca wytrzymałość oraz gatunek).

Obecnie najprostsze pręty zbrojeniowe dostępne są w klasach od A-O do A-IIIN. Pierwsza klasa A-O i A-I to najsłabsze pręty gładkie, przeznaczane do zbrojenia betonu niskiej jakości. Stal tej klasy stosowana jest podczas zbrojenia pomocniczego. Pręty klasy A-II wykorzystywane w zbrojeniu nośnym mają posiadają powierzchnię żeberkową. Stal klasy A-III – również pręty żebrowane, są niezastąpione w zbrojeniu głównym. Pręty klasy A-IIIN zalicza się do najbardziej wytrzymałych. Ten wariant prętów żebrowanych wykorzystuje się do wzmacniania konstrukcji o wysokich wymaganiach. Poszczególne gatunki stali, różniące się składem oraz parametrami, odgrywają ważną rolę podczas indywidualnych elementów zbrojenia. Stąd w ofertach producentów będących specjalistami od prefabrykacji coraz częściej możemy znaleźć jeszcze więcej, aniżeli podstawowe, klasy prętów.

Gatunek stali również określa możliwość zastosowania jej podczas zbrojenia elementów budowlanych. Jako iż wyłącznie niektóre gatunki stali dopuszczone są do zbrojenia, określone zostały one w normach. Na daną normę gatunku stali składa się ciąg cyfr (wskazują skład chemiczny) i liter (wskazują właściwości mechaniczne oraz fizyczne) mówiący nam o właściwościach technologicznych danej stali. Warto wspomnień, że istnieją również gatunki stali niewskazane w normach. Taka stal może być wykorzystana tylko i wyłącznie wtedy, jeżeli producent posiada niezbędne certyfikaty. Ulepszony gatunek stali, czyli taki który posiada podwyższoną jakość, może przejawiać się większą jej plastycznością czy możliwością jej spawania.

Gotowy szalunek

Comments are closed.

Post Navigation