Czym jest stan deweloperski?

Z określeniem „stan deweloperski” spotkamy się zapewne nieraz, kiedy będziemy chcieli kupić dom bądź mieszkanie. Co dokładnie oznacza stan deweloperski domu i co związane jest z kupnem  domu w standardzie deweloperskim? By móc łatwiej odnajdować się na rynku nieruchomości, dowiedz się szczegółów, które przygotowaliśmy. Sprawdź poradnik.

Wizja posiadania pięknego domu może zostać zrealizowana na dwa sposoby: przez wybudowanie domu z pomocą ekipy budowlanej (może potrwać nawet kilka lat), bądź kupna domu w stanie deweloperskim (opcja dostępna od ręki).

Definicja stanu deweloperskiego

Standard deweloperski oznacza, że zakupiony budynek gotowy jest do prac wykończeniowych, ale nie można w nim jednak jeszcze zamieszkać. Innymi słowy jest to nieruchomość w stanie surowym, w której należy przeprowadzić niezbędne prace wykończeniowe, aby móc się do niej wprowadzić.

Definicja stanu deweloperskiego jest dość uogólniona, bowiem przed kupnem domu, który posiada standard deweloperski, musimy dowiedzieć się, co dany deweloper rozumie, przez oferowany przez siebie stan deweloperski domu. Jako iż nie istnieje żadna ustawa czy przepis Unii Europejskiej, podstawowe wytyczne sprecyzowane przez sam rynek nieruchomości, muszą zostać spełnione.

Dom w stanie deweloperskim

Co obejmuje stan deweloperski domu?

Przeglądając ogłoszenia na rynku nieruchomości, zapewne wielokrotnie zastanawiałeś się nad tym, co obejmuje stan deweloperski domu? Poznawszy już definicję stanu deweloperskiego wiesz, że dana nieruchomość najczęściej wykończona jest w wymaganym minimum. I tak w przypadku sprzedaży domu w stanie deweloperskim musi on mieć ukończone prace związane z ociepleniem budynku, przyłącza mediów, wylewki podłogowe, otynkowane ściany, wstawione drzwi zewnętrzne i okna wraz z parapetami oraz ścianki działowe. Niektórzy deweloperzy przez dom w standardzie deweloperskim rozumieją również ocieplenie dachu, montaż schodów wraz z balustradami, postawienie ogrodzenia, utworzenie drogi dojazdowej czy organizację miejsc parkingowych.

Czym różni się stan deweloperski domu od stanu deweloperskiego mieszkania?

Stan deweloperski mieszkania powinien umożliwiać proste przeprowadzenie prac wykończeniowych (malarskich, posadzkarskich, instalacyjnych i montażowych) zaraz po wejściu do nieruchomości. Decydując się na zakup mieszkania w standardzie deweloperskim, nie możemy wprowadzić się tuż po odbiorze kluczy od dewelopera, ale możemy szybko wykończyć wymarzone mieszkanie. W odróżnieniu od mieszkania w standardzie deweloperskim, dom w stanie deweloperskim dodatkowo obejmuje wykonanie:

  • przyłącza wodno-kanalizacyjnego,
  • przyłącza instalacji gazowej (ostatnio bardzo popularna jest też pompa ciepła),
  • przyłącza instalacji elektrycznej
  • oraz podobnie jak w mieszkaniu – wykonanie wylewek podłogowych, montaż okien i drzwi wejściowych, otynkowanie ścian, wykonanie wewnętrznej instalacji grzewczej, wod-kan i elektrycznej (montaż gniazdek i włączników), , instalacji alarmowej i monitorującej itp.

Oczywiście podobnie, jak w przypadku kupna mieszkania, tak i tutaj to deweloper decyduje o tym, co zostanie wykonane w lokalu. Istotne jest, aby przed podpisaniem umowy z deweloperem dowiedzieć się, co rozumie on przez oferowany przez siebie stan deweloperski, jakie zostaną użyte materiały budowlane itp..

Wysoki standard deweloperski

Zalety i wady kupna nieruchomości w standardzie deweloperskim

Jeżeli zależy nam na czasie i chcemy jak najszybciej wprowadzić się do domu bądź mieszkania, zakup nieruchomości w standardzie deweloperskim to najlepsze rozwiązanie. Oszczędzając czas zyskujemy również niższe koszty, bowiem większość ciężkich prac została już wykonana, a my nie musimy martwić się zatrudnieniem i nadzorem prac ekipy budowlanej. Równie dość ważnym aspektem przemawiającym za kupnem nieruchomości w stanie deweloperskim jest możliwość późniejszego wykończenia. Jeżeli obecnie posiadamy odpowiednie środki finansowe i chcemy nabyć dom, ale wykończyć go w późniejszym czasie, perspektywa domu w stanie deweloperskim to dobre rozwiązanie. Niestety zakup domu w standardzie oferowanym przez dewelopera będzie zazwyczaj wyższy niż w przypadku samodzielnej budowy.

Podwyższony stan deweloperski, czyli co jeszcze możemy zyskać?

Deweloperzy wychodząc naprzeciw coraz to większym oczekiwaniom swoich potencjalnych klientów, decydują się na wprowadzanie najnowszych rozwiązań technologicznych i udoskonaleń dla przyszłych mieszkańców. Dziś na rynku oferowane są przez deweloperów również mieszkania czy domy o podwyższonym standardzie, tj. posiadające drzwi antywłamaniowe o wysokiej klasie, rolety antywłamaniowe zewnętrzne czy balkony z posadzką mrozoodporną i antypoślizgową, ściany działowe murowane, przygotowane do malowania. Większość domów w podwyższonym standardzie deweloperskim znajduje się na zamkniętych osiedlach monitorowanych, z dostępem do lokali gastronomicznych, handlowych i użytkowych czy placów zabaw.

WAŻNE !

Zanim zdecydujesz się zrealizować zakup domu w standardzie deweloperskim, poproś dewelopera o szczegółową listę, uwzględniającą rzeczy w zakresie stanu deweloperskiego. I pamiętaj, żeby przed ostatecznym odebraniem kluczy od dewelopera dokonać samodzielnego odbioru lokalu/budynku.

Każdemu klientowi przysługuje prawo do zgłoszenia usterek, do których deweloper musi w ciągu 14 dni odnieść się, a w przypadku stwierdzenia błędów, naprawić je.  

Comments are closed.

Post Navigation