Głównym celem decyzji o warunkach zabudowy jest zachowanie ładu przestrzennego gminy. Będąca jednym z instrumentów planowania przestrzennego decyzja o warunkach zabudowy, wydawana jest dla działek nieobjętych Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Sprawdź, kiedy musisz wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy oraz gdzie i na jakim etapie inwestycji złożyć wniosek.
Decyzja o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu (WZiZT) jest dokumentem określającym sposoby zmiany zagospodarowania terenu, poprzez budowę obiektu budowlanego lub inne roboty budowlane. Decyzję o warunkach zabudowy określa Ustawa z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Wydawana dla terenów, na których nie ma opracowanego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, umożliwia budowanie na tych obszarach.
Kiedy należy starać się o warunki zabudowy?
Wydanie decyzji o warunkach zabudowy następuje dla przypadków, gdy inwestor planuje:
– zmienić sposób użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,
– zbudować, rozbudować bądź nadbudować budynek lub inny obiekt budowlany, wykonać inne roboty budowlane, które wymagają pozwolenia na budowę bądź też prowadzą do zmiany zagospodarowania terenu, która trwa dłużej niż rok,
– zbudować na podstawie zgłoszenia budowy: wolnostojący budynek mieszkalny jednorodzinny, którego obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których budynek został zaprojektowany; wolnostojący maksymalnie dwukondygnacyjny budynek mieszkalny jednorodzinny o powierzchni zabudowy do 70m2, którego obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których został zaprojektowany, w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych inwestora; wolnostojący budynek parterowy rekreacyjny (indywidualny) przeznaczony do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy powyżej 35m2 , jednak nie więcej niż 70 m2 , przy rozpiętości elementów konstrukcyjnych do 6m i wysięgu wsporników do 2m; wolnostojący parterowy budynek stacji transformatorowej i kontenerowej stacji transformatorowej o powierzchni zabudowy do 35m.
Kto wydaje decyzję o warunkach zabudowy?
Decyzja o warunkach zabudowy wydawana jest przez organ samorządowy, a dokładniej przez właściwą dla urzędu komórkę (wydział urbanistyki, geodezji bądź planowania przestrzennego), działającą w imieniu – w zależności od wielkości miasta: wójta, burmistrza lub prezydenta. Decyzja musi być sporządzona przez osobę wpisaną na listę Izby Samorządu Zawodowego urbanistów lub architektów.
Wniosek o ustalenie warunków zabudowy – jak przygotować i gdzie złożyć?
Aby decyzja została rozpatrzona pozytywnie potencjalny inwestor, czyli ten kto może wystąpić o warunki zabudowy, musi spełnić łącznie następujące warunki – w przypadku braku jednego, decyzja nie zostanie wydana:
– zabudowanie co najmniej jednej sąsiedniej działki tak, by pozwalała ona określić wymagania dla nowej zabudowy. Działka ta musi znajdować się na tej samej drodze publicznej. Jeżeli zabudowa ma charakter zagrodowy i powierzchnia danego gospodarstwa rolnego jest zdecydowanie większa od średniej powierzchni gospodarstwa, warunek ten traktowany jest obligatoryjnie,
– umożliwienie dostępu terenu do drogi publicznej,
– istnienie bądź zaplanowanie powstania sieci uzbrojenia terenu dla planowanej inwestycji. Jeżeli takowej nie ma, należy przedstawić wstępne plany lub projekty powstania jej w przyszłości,
– informacja o możliwości przekształcenia gruntów rolnych i leśnych na grunty nierolne i nieleśne, na których ma powstać inwestycja budowlana np. dom jednorodzinny.
Gotowe wnioski dostępne są najczęściej na stronach internetowych urzędów gmin. We wniosku inwestor podaje swoje dane tj. imię, nazwisko/nazwa instytucji oraz adres, a także określa granice terenu (zaznaczone na kopii mapy zasadniczej w skali 1:500 lub 1:1000, bądź w przypadku jej braku na kopii mapy katastralnej), planowany sposób zagospodarowania terenu wraz z przeznaczeniem i gabarytami projektowanego obiektu (powierzchnia zabudowy, powierzchnia całkowita, powierzchnia użytkowa, wysokość budynku, liczba kondygnacji, kąt nachylenia dachu, ilość miejsc parkingowych), zapotrzebowanie na energię elektryczną, wodę oraz wskazanie sposobu odprowadzania lub oczyszczania ścieków, parametry techniczne inwestycji przedstawiające ich wpływ na środowisko oraz powierzchnię sprzedaży w przypadku budowy obiektu handlowego.
Kiedy nie potrzebujemy wydania decyzji o warunkach zabudowy?
Wydanie decyzji o warunkach zabudowy nie jest konieczne w momencie, kiedy inwestor chce dokonać tymczasowej i trwającej do roku, jednorazowej zmiany zagospodarowania terenu. Ponadto decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu nie jest wymagana w przypadku przeprowadzenia robót budowlanych polegających na remoncie, montażu lub przebudowie niepowodujących zmiany sposobu zagospodarowania terenu i użytkowania obiektu budowlanego. Takie działania nie mogą wymagać przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisku ani zmieniać formy architektonicznej obiektu. Posiadanie warunków zabudowy nie jest wymagane w przypadku inwestycji budowlanych związanych z realizacją celu publicznego.
Jakie dokumentu należy dołączyć do wniosku o ustalenie warunków zabudowy?
Komplet dokumentów, który należy złożyć wraz z wnioskiem powinien zawierać:
– wypis oraz wyrys z rejestru gruntów,
– pełnomocnictwo udzielone osobie działającej w imieniu wnioskodawcy,
– aktualnych odpis z Krajowego Rejestru Sądowego (osoby prawne),
– informacje o danych formalnoprawnych terenu objętego wnioskiem bądź sąsiednich,
– dokumenty niezbędne wspomniane wyżej, bez których pozytywna decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu jest niemożliwa do uzyskania.
Jaki jest czas oczekiwania na wydanie decyzji?
Jak wiadomo teoria często mija się z praktyką. Tak również w tym przypadku. Teoretycznie urząd powinien wydać decyzję o warunkach zabudowy w ciągu dwóch miesięcy. W praktyce czas ten wydłuża się niekiedy nawet do sześciu miesięcy. Maksymalny okres, na jaki urząd może sobie pozwolić od dnia złożenia wniosku przez wnioskodawcę to 12 miesięcy. Takie wydłużenie czasu rozpatrywania decyzji wynika często z nieprawidłowej współpracy ze sobą organów gminy.