Dom bez pozwolenia – budowa na zgłoszenie

Szereg formalności, które muszą zostać dopełnione podczas budowy domu, zostało uproszczonych w latach 2015 i 2022. Aktualnie dom o powierzchni zabudowy do 70 m2 można wybudować bez wymaganego pozwolenia na budowę. Przyjrzyjmy się bliżej wprowadzonym zmianom i możliwościom, jakie dają one inwestorom. 

Pozwolenie na budowę domu będące decyzją wydawaną przez właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej, wydawane jest w okresie do 65 dni. Aby uzyskać pozwolenie na budowę inwestorzy muszą zgromadzić niezbędne dokumenty, stanowiące komplet dokumentacji, zgodnej z obecnie obowiązującymi warunkami i wymaganiami prawnymi. Decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa po trzech latach od jej wydania, jeśli budowa nie zostanie rozpoczęta. Od 2015 roku przepisy ustawy Prawo budowlane zostały zmienione i pozwalają na wybudowanie domku o powierzchni zabudowy do 35 m2 bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Dzięki kolejnym zmianom Prawa budowlanego od 2022 roku na zgłoszenie można zbudować dom o powierzchni zabudowy do 70 m2.

Jakie domy bez pozwolenia na budowę mogą zostać wybudowane?

Nowelizacja ustawy określa typy obiektów budowlanych, które kwalifikują się do procedury zgłoszenia. Dom wybudowany bez pozwolenia wg uproszczonej procedury, nie powinien przekraczać 70 m2 powierzchni zabudowy, liczba kondygnacji domu nie może być większa niż dwie, a rozpiętość budynku nie powinna być większa aniżeli 6m.

Osoby planujące wybudować dom bez pozwolenia muszą zgłosić do urzędu zamiar rozpoczęcia inwestycji, podać termin rozpoczęcia prac budowlanych. Ponadto ustawa określa szczegółowo warunki budowy domu na zgłoszenie. Budowa domu bez pozwolenia na budowę jest możliwa tylko dla wolnostojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce bądź działkach, na których zostały zaprojektowane. Innymi słowy, nasz dom bez pozwolenia na budowę nie może oddziaływać na działki sąsiednie. Inwestorzy chcący wybudować budynek jednorodzinny o powierzchni zabudowy powyżej 70 m2, budynek wielorodzinny czy dom w zabudowie bliźniaczej muszą oczywiście otrzymać pozwolenie na budowę.

Do obiektów, które nie wymagają pozwolenia na budowę należą również wolnostojące parterowe budynki gospodarcze, garaże i wiaty o powierzchni zabudowy do 35m2 oraz m.in. przydomowe tarasy naziemne, przydomowe oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7,50m3 na dobę.

Co jeszcze zmieniają nowe przepisy?

Nowo powstała kategoria projektów budynków, jaką są projekty domów do 70m2, pozwala również inwestorom zaoszczędzić koszty poprzez zrezygnowanie z zatrudniania kierownika budowy. W tym przypadku wymagane jest jednak oświadczenie inwestora o przyjęciu odpowiedzialności za kierowanie budową. Ponadto koniecznością jest zgłoszenie oświadczenia o komplecie dokumentów dołączonych do zgłoszenia.

W zgłoszeniu budowy domu należy określić rodzaj, zakres, miejsce i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Ponadto należy dołączyć następujące dokumenty:

– projekt zagospodarowania działku lub terenu,

– projekt architektoniczno-budowlany w postaci papierowej lub elektronicznej,

– oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na wskazane cele budowlane,

– decyzję o warunkach zabudowy lub wypis z Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

Budowa domu na zgłoszenie może rozpocząć się we wskazanym terminie. Natomiast do użytkowania budynku można przystąpić po zawiadomieniu organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy, jeżeli organ w przeciągu 14 dni nie zgłosi sprzeciwu. Do zawiadomienia o zakończeniu budowy domu należy dołączyć oświadczenia kierownika budowy (a jeżeli kierownik budowy nie został ustanowiony, oświadczenie składa inwestor) oraz geodezyjną inwentaryzację powykonawczą.

Z jakimi kosztami wiąże się proces przygotowania do wybudowanie domu bez pozwolenia?

Proces załatwiania formalności związanych z budową domu nie tylko zabiera inwestorom czas, ale zazwyczaj pochłania niemałe koszty. Decydując się na wybudowanie domu bez pozwolenia na budowę, oszczędzamy zarówno jedno, jak i drugie. Płatności, które czekają nas podczas uproszczonej procedury budowy domu na zgłoszenie to przede wszystkim te związane z kupnem projektu domu i pracą geodety, który wytycza dom na działce.

Na naszym blogu znajdziecie też Państwo artykuł dotyczący kosztów budowy domu 70 m2 w stanie surowym.

Domek bez pozwolenia – domy sezonowe i domy całoroczne

Budynki rekreacyjne czyli domy sezonowe mogą również być budowane wyłącznie przez zgłoszenie. Aby taki domek bez pozwolenia mógł zostać wybudowany musi spełnić warunki, określone w przepisach Prawa budowlanego:

– powierzchnia zabudowy domku sezonowego nie może przekraczać 35m2,

– liczba domków działce nie może być większa niż jeden domek na każde 500m2 powierzchni działki.

Co ważne w przypadku domków sezonowych budowanych na zgłoszenie, powyższe przepisy wykluczają budowę poddasza użytkowego, ale zezwalają na antresolę.

PODSUMOWUJĄC: Budowa domu bez pozwolenia to znaczne udogodnienie dla inwestorów, pragnących skrócić proces budowlany. Decydując się na taki sposób realizacji wymarzonego przedsięwzięcia, można szybko we własnym zakresie wybudować dom jednorodzinny i inne obiekty.

Dodaj komentarz

Post Navigation