Kiedy forma fundamentów jest już gotowa i podkład z chudego betonu jest stabilny, przystępujemy do ułożenia zbrojenia.
W przypadku modelowego domu wg projektu E-221 przewidziane zostało zbrojenie prętami #12mm ze stali zbrojeniowej AIIIN, ze strzemionami #8mm. Należy zwrócić uwagę aby pręty były odtłuszczone, bez oblodzenia i łuszczących się nalotów. Nieznaczna korozja nie jest zagrożeniem dla zbrojenia.
Pręty układane są zarówno w górnej jak i w dolnej warstwie, ze względu na nierównomierne osiadanie fundamentów.
Stal należy układać zawsze w taki sposób, aby zapewnić ciągłość łączenia prętów w narożnikach i prostopadłych połączeniach ław fundamentowych. Dotyczy to także słupów, pod które wyprowadzić należy tzw. „startery”. Ciągłość zbrojenia ław w narożnikach uzyskać można przez odgięcie wszystkich prętów głównych pod kątem prostym na odcinku 20 cm, lub poprzez ułożenie dodatkowych prętów (o tej samej średnicy) wygiętych w kształt litery L, przy czym każde ramię powinno mieć długość 100cm. Całość powinna być połączona drutem wiązałkowym.
Zbrojenie powinno być z każdej strony otoczone warstwą otuliny betonowej o grubości zależnej od ekspozycji ławy na możliwość zawilgocenia oraz od klasy użytego cementu. Zazwyczaj jest to warstwa 5cm. W przypadku zbrojenia dolnego, aby zapewnić otulinę, należy pręty oprzeć na chudym betonie za pomocą dedykowanych podkładek dystansowych z betonu lub tworzyw sztucznych. Podnoszenie zbrojenia po zalaniu nie zapewni wymaganej otuliny.
Po ułożeniu zbrojenia kolejnym etapem jest betonowanie. W domu wg projektu E-221 zastosowaliśmy szalunki drewniane, które zostaną usunięte po stwardnieniu ław. Przed wylaniem betonu zostaną one obficie zwilżone wodą. Ma to na celu zapewnienie łatwego oddzielenia szalunku od płaszczyzny betonu. W przypadku szalunków systemowych, powinno się pokryć je preparatem adhezyjnym.
Betonowaliśmy mieszanką przygotowaną w betoniarni. Dzięki fabrycznie przygotowanej mieszance możliwe jest osiągnięcie i utrzymanie parametrów betonu przyjętych w projekcie. Możliwe jest również przygotowanie betonu ma miejscu. Przy dużej ilości ław nie jest to wskazane, ponieważ całość fundamentów powinna być wylana w jednym momencie. Nie powinno dojść do zbyt wczesnego stwardnienia uprzednio wylanego etapu betonowania.