Jeszcze jeden ciekawy wpis gościnny – „Styl duński w architekturze w odniesieniu do projektowania i wyposażenia wnętrz”

Duńska architektura to przede wszystkim średniowieczne kościoły rotundowe na Bornholmie, ale także modernistyczne projekty Arne Jacobsena i Jørna Utzona. Miała ona zdecydowany wpływ na aranżacje wnętrz rodem z Kopenhagi. Wpisuje się w ogólny trend stylu skandynawskiego, ale na tle innych wyróżnia się subtelnością, romantycznością i łagodnością. Jest to czysta klasyka, bogatsza w dodatki. Styl ten został zapoczątkowany w latach 30-tych ubiegłego wieku.

Duńczycy od zawsze kochają dobry design

Dla Duńczyka mieszkanie to główna siedziba hygge, co oznacza, że właśnie w domu toczy się jego życie towarzyskie. Dlatego ma obsesję na punkcie aranżacji wnętrz. Warto również wspomnieć, że ich styl życia powoduje, że są najszczęśliwszym narodem. Dlaczego? Hygge to raczej coś, czego doświadczają Duńczycy poprzez tworzenie odpowiedniej atmosfery. To właśnie przebywanie z innymi ludźmi jest dla nich ważniejsze, niż rzeczy materialne. Tutaj tkwi sekret.

Skandynawowie to zwykle miłośnicy funkcjonalnych, ale zarazem designerskich rozwiązań. Powoduje to, że niektórzy myślą, że w ich wnętrzach nie ma miejsca na tradycję. Jednak zdecydowanie zaprzecza temu styl duński. Mimo, iż domy rodem z Kopenhagi słyną ze swojej prostoty, są połączeniem nowoczesności i naturalności. Dlatego też, często stanowią wzór dla wielu projektantów wnętrz na całym świecie. Jest to szczególnie widoczne w znanych projektach Arne Jacobsena czy słynnym Opera House Sydney. Odzwierciedlają one dbałość o każdy szczegół. Ten design sprawdza się zarówno w małych mieszkaniach, jak i przestronnych apartamentach.

Biel to podstawa

Styl duński to czystość, jednolitość stylu, kolorów i formy. Charakteryzuje się ponadczasowością, która wpisana jest w kolor biały, dlatego też domy zdominowane zostały przez jasne barwy. Na ścianach króluje śnieżna biel skontrastowana z kolorystycznym akcentem o delikatnym wzorze. Oprócz salonu możemy ją spotkać w pomieszczeniach takich jak: kuchnia, łazienka, czy pokój dziecięcy.

Podłogi przeważnie wykonane są z naturalnego, bardzo jasnego, szarego bądź brązowego drewna. Dzięki temu wnętrze staje się ciepłe i przytulne. Dodatki przełamane są w odważnych kolorach żółci, zieleni, czerwieni i różu, albo stonowanych brązach, granatach oraz czerni.

Klasyczne meble

Duński styl we wnętrzach to przede wszystkim klasyczne drewniane meble. Nie są one jednak w popularnej i wszechobecnej współcześnie bieli, ale w naturalnych kolorach. Mają być całkowicie klasyczne w każdym calu. Ich forma również ma znaczenie. Przeważnie są to meble z historią, często perły designu z lat 70-80. ubiegłego wieku. Stanowią kluczowe elementy wystroju i centralny punkt pomieszczenia.

Chętnie wykorzystuje się też ekologiczne materiały – oprócz drewna, wiklinę, naturalne tkaniny lub skóry, sprawiając, że pomieszczenia są ciepłe i przytulne.

Ale styl duński to także sposób łączenia pozostałych nurtów. Oznacza to, że w jednym wnętrzu możemy znaleźć eleganckie krzesło glamour, a obok aztecką rzeźbę i surrealistyczne malowidła.  Wiklinowe siedziska mogą znajdować się w towarzystwie żółtych plastikowych lamp, i prostego stołu, ale z 6 różnymi krzesłami. Oczywiście jak wszędzie liczy się tu konsekwencja, która pozwoli uniknąć stylistycznego bałaganu.

Jasność, minimalizm i prostota

Podobnie jak w innych nurtach stylu skandynawskiego, także w duńskim można zauważyć duże ilości naturalnego światła. W połączeniu z jasną kolorystyką sprawiają, że wnętrza te są bardzo przestronne i optycznie powiększone. We wnętrzach urządzonych w duńskim stylu znajdziemy raczej nieliczne, ale za to dobrze dobrane ozdoby. W takim mieszkaniu nie może pojawić się przepych i przesycenie. Dlatego też dekoracje najczęściej mają praktyczne zastosowanie i stanowią jedną, stylistyczną całość.

Częstym motywem dekoracyjnym są także rośliny. Przy urządzaniu wnętrza w stylu duńskim warto pamiętać, że każdy kawałek natury przybliża nas do stylu hygge. Tutaj istotną rolę w tworzeniu odpowiedniej atmosfery zapewnia nastrojowe oświetlenie, zwłaszcza świeczki.

W domach natomiast sercem całego stylu hygge jest kominek. Jest to jeden z ulubionych elementów aranżacji wnętrz, ponieważ tworzy przytulną atmosferę, a ciepło rodzinnego domu jest dla Duńczyków niezwykle ważne.

Wnętrze z Kopenhagi

Duńczycy są najszczęśliwszym narodem, ponieważ wyróżnia ich swobodny styl życia oraz zamiłowanie do technologicznych nowinek. To powoduje, że właśnie tak urządzają swoje mieszkania i domy, które są pełnie nie tylko prostych i naturalnych rozwiązań, ale także technologicznych nowinek, które zapewniają mieszkańcom komfort i wygodę – bo w domu trzeba czuć się przede wszystkim najlepiej.

Gościnnie: Rynekpierwotny.pl

Comments are closed.

Post Navigation