Porównanie materiałów budowlanych – czym warto się kierować podczas wyboru?
Jedną z najistotniejszych kwestii, która od lat nurtuje inwestorów jest wybór odpowiednich materiałów budowlanych a poniesienie znacznych kosztów i utrata często cennego czasu realizacji inwestycji. Na jakie zatem dostępne na rynku materiały zwrócić uwagę, by finansowo i terminowo wyjść korzystnie, zapewniwszy przy tym prawidłową eksploatację?
Na rynku dostępnych jest cała gama rozmaitych materiałów budowlanych, znaczącą różniących się nie tylko swoistymi dla siebie parametrami technicznymi (między innymi: termoizolacyjność, akumulacja ciepła, izolacyjność akustyczna, paro przepuszczalność, nasiąkliwość), ale przede wszystkim ceną. Zaliczamy do nich między innymi cegłę, beton, drewno oraz kamień (stąd prosty szacunek: najtańsze są pełne cegły, najdroższy beton). Obok rodzajów materiałów budowlanych wyróżnia się technologię wykonania, w ramach której najpopularniejszą od lat zostaje murowanie. Obok znajdziemy ściany szkieletowe, masywne bądź prefabrykowane.
Ściany murowane
Łatwa, dobrze znana i tania technologia murowana stosowana jest podczas budowy aż 90% domów jednorodzinnych w Polsce. Pozostałe 10% to wspomniane wcześniej inne rodzaje technologii, w tym zyskujące coraz większą popularność domy ze ścian szkieletowych. Biorąc pod uwagę sam podział materiałów budowlanych w technologii murowanej, wygląda on następująco: 44% stanowią przegrody stawiane z ceramiki tradycyjnej, 32% bloczki z betonu komórkowego i 3% z silikatów.
W ramach ścian zewnętrznych murowanych wyróżnia się ściany jednowarstwowe, ściany dwuwarstwowe oraz ściany trójwarstwowe.
- Ściany jednowarstwowe, jak sama nazwa wskazuje, składają się z jednej warstwy elementów murowych. Ta najprostsza tradycyjna metoda umożliwia postawienie ścian spełniających obowiązuje wymogi dotyczące maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła. Co więcej, ściany jednowarstwowe będzie można budować nawet pod zaostrzeniu wymagań technicznych w 2021 roku. Wspomniana zaleta ścian jednowarstwowych, pozwalająca uniknąć trudnego etapu ocieplania, dodatkowo skraca czas budowy domu. Obecnie producenci materiałów konstrukcyjnych oferują liczne systemy umożliwiające postawienie takich ścian przy użyciu pasujących do siebie elementów (płytki, nadproża, bloczki), połączonych zaprawą i wyprawami zabezpieczającymi ściany przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ściany jednowarstwowe o grubości nie większej niż 36 cm stawiane są najczęściej z bloczków z betonu komórkowego, pustaków ceramicznych bądź z bloczków keramzytobetonowych, wypełnionych odpowiednio wyprofilowaną wkładką ze styropianu.
- Ściany dwuwarstwowe składają się z dwóch warstw, z których każda spełnia odmienną funkcję. Pierwsza warstwa nośna o grubości od 15 do 30 cm murowana jest z cegieł, pustaków ceramicznych, bloczków z betonu komórkowego, silikatów lub keramzytobetonu. Jej głównym zadaniem jest akumulacja ciepła. Drugą warstwę ocieplającą o grubości od 12 do 20 cm tworzyć może wełna mineralna lub styropian, mocowane do ściany od strony zewnętrznej. Ocieplenie może być przytwierdzone do muru na dwa sposoby: metodą lekką oraz metodą mokrą. Pierwszy wariant – suchy, polega na ułożeniu termoizolacji na ruszcie drewnianym, niekiedy ale rzadko metalowym, a całość zostaje osłoniona wiatroizolacją i okładziną z drewna lub sidingu. Metoda mokra zwana również bezspoinowym systemem ociepleniowym polega na przyklejeniu do muru styropianu bądź wełny. Na koniec elewacja zostaje wykończona tynkiem cienkowarstwowym. Zaletą ścian dwuwarstwowych jest łatwość budowy, dostępność materiałów, eliminacja mostków termicznych oraz dobre parametry cieplne. Na uwagę zasługuje fakt, jakim jest możliwość budowy etapami – ocieplenie muru i wykończenie elewacji można wykonać w kolejnym sezonie.
- Ostatni rodzaj ścian zewnętrznych murowanych, czyli ściany trójwarstwowe składają się z następujących warstw: nośnej od 20 do 25 cm składającej się z pustaków ceramicznych lub keramzytobetonowych, bloczków wapienno-piaskowych lub z betonu komórkowego 24cm ; termoizolacyjnej od 15 do 20 cm na którą składa się wełna mineralna lub styropian; elewacyjnej (osłonowej) od 6 do 12 cm, składającej się z dekoracyjnej cegły klinkierowej, silikatowej bądź ze zwykłych bloczków lub pustaków. Decydując się na ten typ ścian zewnętrznych murowanych, musimy mieć na uwadze najwyższe kryteria, jakie zostają przed nimi postawione – skomplikowana technologia wykonania i duże koszty mogą odstraszyć niejednego inwestora. Zaletą tych ścian jest dużo większa, aniżeli w przypadku pozostałych, odporność ogniowa, najlepsza izolacyjność akustyczna i niewrażliwość elewacyjna na uszkodzenia mechaniczne.
Materiały budowlane wykorzystywane na ściany
Zdecydowanie najlepszymi materiałami budowlanymi na ściany zewnętrzne są te, które zapewniają koszty późniejszej eksploatacji na racjonalnie niskim poziomie. Uzyskanie takiego efektu może okazać się nie łatwym zadaniem, zwłaszcza jeżeli rynek oferuje szeroką gamę produktów przy dość licznych technologiach wykonania. Sztuka budowlana okazuje się dla wielu ciężkim do zgryzienia orzechem. Uwaga – w przypadku techniki murowanej, istotne jest aby wykonawca przestrzegał zaleceń producenta dotyczących zarówno materiału na mury, jak i systemu ociepleń. Odpowiedni dobór grubości elementów i prawidłowe ich murowanie oraz ocieplenie to wyjściowa i fundamentalna zasada.