Protokół odbioru instalacji elektrycznej- wzór i koszt

Budowa domu to proces kilkuetapowy. Począwszy od załatwienia formalności, poprzez wykonanie fundamentów, aż do odbioru domu i dokumentacji z tym związanej. Jednym z ważniejszych zaświadczeń, bez którego budynek nie może zostać oddany do użytku jest protokół odbioru instalacji elektrycznej. Sprawdźmy, kto wydaje taki dokument i na jakim etapie budowy należy się o niego starać.

Odbiór instalacji elektrycznej prowadzony jest przez elektryka posiadającego odpowiedni dokument uprawniający go do wystawiania potrzebnego protokołu. Takim poświadczeniem jest certyfikat kwalifikacyjny grupy G1. Uprawnienia elektryczne SEP G1 potwierdzają zdolność elektryka do pracy z instalacjami, urządzeniami i sieciami elektrycznymi wytwarzającymi, przetwarzającymi, przesyłającymi i zużywającymi energię elektryczną. Odbiór instalacji elektrycznej jest zatem koniecznością w procesie budowania domu. A protokół odbioru instalacji elektrycznej wymogiem, który musi znaleźć się w dzienniku budowy, który posiada kierownik budowy nieruchomości.

Czym są protokoły odbioru instalacji elektrycznej?

Certyfikat w postaci protokołu odbioru instalacji elektrycznej jest to dokument określający, czy dana instalacja w budynku została wykonana prawidłowo i zgodnie z założonym projektem oraz czy instalacja kwalifikuje się do bezpiecznej eksploatacji. Bez protokołu instalacji elektrycznej nieruchomość nie może zostać oddana do użytkowania. Gotowy protokół wraz całą dokumentacją podwykonawczą winien być złożony do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, w skrócie PINB.

Co powinien zawierać protokół instalacji elektrycznej?

Dokumentacja będąca zaświadczeniami, protokołami czy innymi poświadczeniami zawsze musi być starannie przygotowywana, z dbałością o każdy istotny szczegół mogący wpłynąć na późniejszą decyzję, związaną z odbiorem nieruchomości. W protokole odbioru instalacji elektrycznej powinny znajdować się rozmaite informacje, wśród których najważniejsza to oświadczenie o prawidłowości wykonania wewnętrznej instalacji elektrycznej.

Bez względu na rodzaj wzorca protokołu instalacji elektrycznej, w dokumencie powinny się znaleźć następujące informacje:

– miejsce i data sporządzenia protokołu,

– dane osoby, która wypełniła protokół,

– informacje o nieruchomości, której dotyczy protokół,

– wynik kontroli,

– podpis użytkownika i kontrolującego,

– pieczątka.

Poza głównymi informacjami, protokoły odbioru instalacji elektrycznej zawierają takie informacje jak:

– ilość punktów elektrycznych zamontowanych w danym budynku (czy na pewno wszystkie punkty uwzględnione w projekcie zostały zrealizowane),

– zgodność lokalizacji punktów elektrycznych z rzutem instalacji elektrycznej,

– wysokość i liniowość usytuowania punktów elektrycznych,

– moc zainstalowanych odbiorników,

– opis zabezpieczeń topikowych,

– istotne jest sprawdzenie napięcia w punktach elektrycznych,

– rodzaj, materiał oraz przekrój przełącza,

– informacje dotyczące plomb,

– wskazówka dotycząca lokalizacji tablicy mieszkaniowej (gdzie umiejscowione są bezpieczniki instalacji).

Pamiętaj!

W przypadku, gdy dokument liczy kilka stron, na każdej kartce powinien znaleźć się podpis obu stron.

Cena odbioru protokołu instalacji elektrycznej

Jaki jest koszt protokołu odbioru instalacji elektrycznej? To zapewne jedno z ważniejszych pytań, które zadaje sobie każdy inwestor. Warto tutaj wspomnieć, że rozkład samej instalacji elektrycznej to część tzw. robót zanikających. To na instalacje kładzione są wylewki, tynki. O ile instalacja jest prawidłowo wykonana, nie trzeba będzie się martwić późniejszą weryfikacją i koniecznością poprowadzenia instalacji od nowa. A to mogłoby generować duże straty i jeszcze większe koszta.

I chodź cena odbioru protokołu instalacji elektrycznej ustalana jest w dużej mierze indywidualnie, to w każdym przypadku brane pod uwagę są ilość punktów pomiarowych oraz wielkość i lokalizacja nieruchomości, w której badana ma być instalacja elektryczna. Przyjmuje się, że koszt może wahać się od kilku do kilkunastu złotych za jeden mierzony punkt.

Remont albo zmiany w instalacji elektrycznej

Może się okazać, że po czasie postanowimy zrobić remont w domu i nieco przerobić istniejącą instalację elektryczną. Co wtedy? Czy protokół odbioru instalacji elektrycznej nadal będzie obowiązywał? Niestety nie. Każda zmiana w instalacji elektrycznej, czy jest to proste przesunięcie gniazda czy większe zmiany dotyczące rozdzielni elektrycznej, wymagają ponownego przeprowadzenia odbioru instalacji elektrycznej i sporządzenia na nowo protokołu instalacji elektrycznej. Dlatego zanim zdecydujemy się na późniejsze zmiany, warto zastanowić się, czy warto. Dobrze sporządzony projekt domu pod względem instalacji elektrycznej, powinien nam zagwarantować rozmaite możliwości podczas użytkowania budynku, które bez względu na chęć późniejszych modernizacji w nieruchomości, nie wpłyną na przymusowe kucie tynków i powtórne jej kładzenie. Dlatego zanim zdecydujemy się na konkretny projekt domu, przeanalizujmy go dokładnie pod każdym względem.

Comments are closed.

Post Navigation