O prostej konstrukcji tego rodzaju dachu oraz znakomitej uniwersalności w przypadku naszego kraju, napisano już bardzo dużo. My zwrócimy uwagę na to, że dachy dwuspadowe o kącie nachylenia połaci 30˚- 45˚są rozwiązaniami najczęściej występującymi w zapisach Planów Miejscowych lub Warunków Zabudowy i Zagospodarowania Terenu.
Warto tu wspomnieć o tym, że często stawianym wymaganiem jest również kierunek ustawienia kalenicy dachu względem drogi (prostopadły lub równoległy). Nie bez znaczenia są w przypadku dachu dwuspadowego, możliwości aranżacji poddasza. Ściany szczytowe pozwalają na dobre doświetlenie pomieszczeń. Dachy tego rodzaju są bardzo elastyczne, jeśli chodzi o adaptację. Geometria poddasza jest bardzo czytelna, a poza tym dach dwuspadowy nie stwarza kłopotów w przypadku powiększenia rzutu budynku typowego. Szczególnie, jeśli następuje to wzdłuż linii kalenicy.
Koszty budowy
Warto też zwrócić uwagę na koszty budowy domów z dachem dwuspadowym w porównaniu z czterospadowym. Podstawowa zasada jest banalna – im prostsza konstrukcja dachu, tym niższe koszty budowy. Zatem zwykle dom z dachem dwuspadowym będzie tańszy od domy czterospadowego. Ale trzeba pamiętać, że skomplikowane domy z dachem dwuspadowym, który właściwie powinien być nazywany wielospadowym, mogą być znacznie droższe niż te o większej powierzchni użytkowej pokryty dachem czterospadowym, kopertowym.