Jak można najtaniej wybudować dom w 2023 roku?

Ceny materiałów i usług budowlanych w 2023 roku są wciąż na stosunkowo wysokim poziomie. Najważniejsze jednak jest to, że ich poziom się ustabilizował, co dało inwestorom trochę wytchnienia, a nawet umożliwiło realizację nowych inwestycji. To nie zmienia faktu, że duża grupa osób realizujących marzenie o swoich własnych czterech kątach, poszukuje oszczędności. Jak tanio zbudować dom? Na czym można, a na czym nie warto oszczędzać?

Na czym można oszczędzić budując dom w 2023 roku?

  • Projekt – jak się okazuje, najtańsze w budowie są parterowe domy z poddaszem użytkowym. W tym przypadku największe oszczędności obserwuje się przy stropach, dachach i fundamentach (mniejsza powierzchnia, a nie gorsza jakość). Jeśli marzy Ci się dom piętrowy, musisz zdawać sobie sprawę, że koszt takiej inwestycji jest przynajmniej o kilkadziesiąt tysięcy złotych wyższy.
  • Bryła – dom pozbawiony skomplikowanych elementów architektonicznych to dom tani w budowie. Im prostsza bryła, tym lepiej. Zbuduj dom na planie prostokąta i zapomnij o kosztownych wykuszach czy lukarnach, a Twój portfel szybko Ci za to podziękuje. Dobrym pomysłem jest też wybór w miarę prostego konstrukcyjnie dachu. Ten element (wielospadowy z mansardami i skomplikowaną konstrukcją więźby dachowej) znacznie podnosi koszt całej inwestycji.
  • Garaż – jeśli naprawdę zależy Ci na cięciach budżetu, odpuść sobie garaż. Zaoszczędzisz 20-30 tysięcy złotych. Za ułamek tej kwoty postawisz trwałą i funkcjonalną wiatę.
  • Okna – rezygnacja z estetycznych i dużych przeszkleń sprawi, że kolejnych kilkanaście tysięcy złotych zostanie na Twoim koncie. W to miejsce wybierz okna o standardowych wymiarach.

Jakość a cena – tutaj oszczędności nie szukaj

Istnieje zasada, że na jakości fundamentów nie warto oszczędzać. Mowa tu szczególnie o jakości stali i betonu oraz o izolacji przeciwwilgociowej (zarówno poziomej, jak i pionowej). Wszelkie błędy lub zaniedbania na tym etapie, z reguły są trudne lub niemożliwe do naprawienia, a uciążliwe konsekwencje tego, mogą być odczuwalne przez długie lata.

Zobacz również
Schowaj
0 projektów
w Twojej teczce
  • pow. użytkowa
  • min. szerokość działki
  • kondygnacje
Pokaż rzuty