Projekty domów z poddaszem do adaptacji
W tej kategorii prezentujemy domy parterowe z możliwością zaadaptowania poddasza.
Dlaczego warto zainteresować się domem parterowym z możliwością adaptacji poddasza?
Wolnostojący dom parterowy z poddaszem do adaptacji to rozwiązanie proste i ekonomiczne. Ten rodzaj projektu domu jest często wybierany przez osoby młode, które nie posiadają jeszcze dzieci. Dom parterowy z poddaszem do adaptacji daje wiele możliwości. Jedną z nich jest adaptacja poddasza w celu powiększenia domu o kolejne pomieszczenia mieszkalne, inną np. zorganizowanie na poddaszu przestrzeni gospodarczej.
Czym się różni poddasze do adaptacji od strychu?
Strych jest pojęciem umownym, potocznym, często nazywany jest też poddaszem nieużytkowym. Na strychu mogą znajdować się schowki na rzadziej używane rzeczy, suszarnia czy pralnia lub niewykorzystana przestrzeń, w której znajduje się konstrukcja dachu i elementy wentylacji. Powierzchnia strychu nie jest wliczana do powierzchni użytkowej domu.
Poddasze użytkowe jest miejscem, w którym projektuje się pomieszczenia przystosowane do przebywania w nich ludzi tj. sypialnie, gabinet do pracy, łazienkę itp. Powierzchnię poddasza użytkowego wlicza się do powierzchni użytkowej domu.
Jakie są zalety domu parterowego z możliwością adaptacji poddasza?
Największą zaletą projektów domów z poddaszem do adaptacji jest to, że na etapie budowy nie ma konieczności podejmowania decyzji, co do sposobu wykorzystania poddasza, nie ma też konieczności ponoszenia dużych kosztów. Kolejną zaletą jest to, że prawidłowo wykonane poddasze stanowi doskonałą izolację cieplną i spowalnia uciekanie ciepłego powietrza. Poddasze wykorzystywane sporadycznie – na przykład jako pokój gościnny nie wymaga ogrzewania w czasie, kiedy nikt z niego nie korzysta.
Poddasze można adaptować stopniowo - najpierw jako część nieużytkową, a wraz z powiększeniem się rodziny jako mieszkalną. W ten sposób następuje rozłożenie kosztów w czasie.
Poddasze użytkowe daje również możliwość zdecydowanego rozgraniczenia stref w mieszkaniu – na przykład sypialnej od dziennej.
Jak zmienić poddasze nieużytkowe w przestrzeń mieszkalną?
Projekty z poddaszem do adaptacji nie określają z góry sposobu wykorzystania poddasza. Strych, czyli poddasze nieużytkowe, można przekształcić w pomieszczenia mieszkalne, ale trzeba przed tym dokonać pewnych formalności. Aby zaadaptować poddasze jako poddasze użytkowe, należy po pierwsze sprawdzić możliwość zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Jeżeli adaptacja wymaga większych zmian, niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Jeżeli zmiany nie ingerują w wymiary budynku i jego elementy konstrukcyjne, pozwolenie na budowę nie jest konieczne, wystarczy wówczas zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania poddasza.
Nasze projekty domów z poddaszem do adaptacji nie zakładają większych ingerencji w konstrukcję budynku. Jednak decydując się na utworzenie na poddaszu domu parterowego przestrzeni mieszkalnej warto zasięgnąć fachowej porady.